نام مؤسسه: مؤسسه فرهنگی هنری

پژوهشگران جوان شهرراز

شماره ثبت: 3146

مدیر مسئول: دکتر سمیه رضایی

در آغاز قصه‌گو بود و کودک شنونده. بعد کتاب کودک بود و کودک خواننده. با کتاب کودک، آموزگار آمد تا به کودک در خواندن و فهم کتاب یاری رساند و کتابدار آمد تا به آدم بزرگ‌ها در انتخاب کتاب کمک کند. بعد آدم‌بزرگ‌ها به کتاب کودک علاقه‌مند شدند و با این علاقه‌مندی بود که منتقدان آمدند تا درباره‌ کتاب حرف بزنند و نظریه‌پردازان آمدند تا درباره‌ منتقدان، کتاب و خوانندگان سخن بگویند. (دیگرخوانی‌های ناگزیر)

موسسه پژوهشی (پژوهشگران جوان شهرراز) با شماره ثبت (3146) نیز با همراهی متخصصان کودک در سه حوزه‌ ادبیات، گرافیک (تصویرگری) و روانشناسی به یاری منتقدان می‌آید… . هدف این موسسه در وهله نخست، نقد و آسیب‌شناسی کتاب و معرفی کتاب برتر و همین‌طور احیای میراث غنی ادبیات کهن‌سال فارسی برای کودکان این مرز و بوم است.

نتیجه این پژوهش‌ها که به یاری پژوهشگران متخصص و زبده صورت خواهد گرفت، علاوه بر انتشار در شبکه‌های مجازی و سایت‌های الکترونیکی، در قالب کتاب، مقاله و دیگر رسانه‌ها منتشر و عرضه خواهد شد.

به‌تبع پژوهش‌های انجام شده، در آینده‌ای نه چندان دور فعالیت‌های آموزشی نیز به خدمات موسسه افزوده می‌شود.

به طور خلاصه فعالیت‌های موسسه تاکنون و آنچه به امید خدا در آینده آغازگر آن خواهیم بود، به شرح زیر است:

  •  برگزاری دوره‌های آموزشی و کارگاه‌های قصه‌خوانی، داستان‌نویسی و تحلیل داستان… برای کودکان؛ ضمن اینکه داستان‌های برتر با کمک اساتید، در انتشاراتی موسسه چاپ می‌شود.
  •  برگزاری کلاس‌های آموزشی و کارگاه‌های قصه‌گویی و قصه‌درمانی، خصوصا برای والدین (در راستای شناساندن جایگاه کتاب و خصوصاً قصه و داستان در اعتلای شخصیت کودک.
  • حضور کارشناسان و متخصصان روانشناسی و مشاوره و رواندرمانی و ارائه خدمات مشاوره برای کودکان و والدین آنها.
  •  بازنویسی قصه‌‌های کلاسیک با رویکرد قصه‌درمانی از دیگر اهداف این موسسه است. به این ترتیب که قصه‌هایی که میراث ادبیات کهن‌سال ماست و تاکنون بازنویسی نشده یا می‌توان بازنویسی‌های بهتر و متفاوتی را از آنها خلق کرد، بازنویسی و به صورت کاغذی و هوشمند، منتشر شود.
  •  از دیگر اهداف پژوهشی موسسه، بررسی کتاب‌ها منتشرشده برای کودکان از منظر نظریه‌های مشاوره و روان‌درمانی است.

شایان ذکر است، گروه پژوهشی شواتیر با بهره‌مندی از افراد فرهیخته و متخصص و با دغدغه تفحص در آثار و بازشناخت میزان تأثیر هر اثر در ارتقای سطح دانش و فرهنگ جامعه به وجود آمده است.

در حقیقت، این موسسه در پی آن است تا با معرفی آثار برتر و گاهی تبیین دلایل برتری این آثار و اینکه در چه مواردی می‌توان به آن‌ها مراجعه کرد، کتاب‌های برتر را در زمینه‌های گوناگون ادبیات به مخاطبانشان معرفی کند.

اگرچه این فعالیت‌های این مجموعه بیشتر در حوزه ادبیات کودکانه رقم خورده است؛ اما فعالیت‌های دیگری در زمینه‌های گوناگون ادبیات و کتاب در این موسسه صورت خواهد گرفت. پیرو این هدف، دو کارگروه آیین نگارش و تصحیح نسخ خطی در نظر گرفته شده است.